DIVADLO ŽLUTÝ KOPEC

LEGENDA KAREL IV.
Divadelní představení pro děti přibližuje osobnost Karla IV. – jeho život i významný odkaz Praze a zemím Koruny české. K letošnímu výročí 700 let od narození „Otce vlasti“ se společně znovu vydáme do doby, kdy jedinými obyvateli královského paláce v Praze byla jen hejna vran a havranů, než Karel IV. pozvedl naši zemi mezi evropské skvosty a započal tak období naší historie, které se stalo legendárním…
Představení plné napadité scénografie, činoherní herectví je obohaceno různými typy loutek a jevištní akce podpořena živou hudební složkou (zpěv, ukulele, harmonika).

Inscenace byla podpořena Nadací život umělce. Premiéra a další reprízy se konaly v rámci Festivalu Vyšehraní 2016 na Letní scéně Vyšehradu.

Hrají: Anežka Hessová - Ivana Hessová - Hana Müllerová - Johana Schmidtmajerová/Anna Schmidtmajerová
Spolupráce na scénáři: Mirek Lopatka
Úpravy a režijní spolupráce: František Zborník
Scénografie – Petra Štětinová-Goldflamová


Představení hrajeme pro děti:
1. varianta - předškolní MŠ + 1-3. třída
2. varianta - ZŠ 4-7.třída


Délka představení 50 minut

Technické podmínky:
6 metrů šířka, 3-4 metry hloubka, 3 metry výška


Trailer
nahoru

O NEPOSLUŠNÉ ČARODĚJNICI
Pohádka vypráví o tom, jak se během prožitých dobrodružství z malé "neposlušné" čarodějnice stane "dobrá" čarodějnice. Do základního příběhu jsou vneseny i motivy čtyř ročních období a jejich vlivu na lidskou společnost a na lidových pranostikách oživených autorskou hudbou jsou děti seznámeny s některými zapomenutými tradicemi našeho národa. Vedle činoherního herectví je představení obohaceno loutkami, oživováním a animací různých předmětů, rekvizit. Jevištní akce je podpořena živou hudební složkou (zpěv, housle, rytmické nástroje atd.). Dětský divák je interaktivně zapojen - společné vytváření kouzel, osvojení si základního hudebního motivu pohádky či pomoc při dotváření zvukové atmosféry příběhu.
Děti se dokonce stanou čarodějnickými učni a rádci hlavní hrdinky!

Scénografie: Agnes Kutas, Prokop Vondruška
Realizace kostýmů: Zdeňka Kumžáková
Projekt podpořila Nadace Život umělce.


nahoru

ANDĚLÉ ZE ZAPOMENUTÉ SKŘÍŇKY
Vánoční příběh o tom, jak adventní andělé vykonávají své povinnosti. V dnešním světě to však nemají jednoduché, současnost i tradice jim zamotají hlavy. Andělská pošta má plné ruce práce, aby nakonec dala všechno do pořádku. Pod vánoční stromeček andělská televize nadělí nemocné holččice rozmanité příběhy a andělé ji dokonce upečou andělský koláč! Budeme si zpívat koledy, kouzelná skříňka nám odhalí mnohá tajemství a prozradí, co jsou pravé vánoce.

   
nahoru

O DVOU MARYČKÁCH
Lidová krkonošská pohádka O dvou Maryčkách vypráví nejen o Maryčce hodné a pracovité a Maryčce zlé a panovačné, ale i o Krakonošovi, který svou nadpřirozenou silou mění jejich osudy. Promíchá bohatství a chudobu, přívětivost a panovačnost, lenost a pracovitost, a jak to často v pohádkách bývá, zlo se nakonec promění v dobro. České lidové písně provází celou pohádku za doprovodu harmoniky a houslí.


nahoru

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA
Na motivy jednoho z největších světových pohádkářů H.CH.Andersena. Jedná se o volný sled poetických i humorných scénických obrazů, jež jsou plny pokušení, kterými musí projít dívka Gerda, aby opět našla svého Káje. Gerda ztvárněná loutkou nebo herečkou se postupně v různých prostředích setkává se symbolickými postavami - s Dobrem i Zlem, Květinami jako lidskými charaktery, legračními Vránami a nakonec s Loupežnicí, jež se poznáním dobra proměňuje v přítelkyni. Celou pohádku provází autorské písně v doprovodu živé hudby (zpěv a housle).


nahoru

O DVANÁCTI MĚSÍČKÁCH
Krásná tradiční pohádka na motivy Boženy Němcové. Zlá macecha a její dcera Holena nenahání strach, ale jsou spíše k smíchu. Děti si oblíbí hodnou Marušku, pro jejíž záchranu měsíc Leden rád mění běh času. Představení kombinuje činoherní herectví a loutky. České lidové písně za doprovodu houslí provází celou pohádku. Součástí představení jsou závěrečné "zpívánky", kdy se děti jednu píseň z pohádky naučí.


nahoru

Hrají, tančí a zpívají:
MgA.Ivana Hessová - žije v Praze. Vystudovala Damu, obor loutkoherectví. Věnuje se divadlu, tanci a pedagogické činnosti (spolupráce mj.: Strašnické divadlo Praha, Archa Praha, Montreurs d´Images Ženeva).
MgA. Agnes Kutas - vystudovala DAMU - obor scénografie. Věnuje se hudbě - housle, zpěv a ilustraci dětských knih.
Hana Müllerová - působila v experimentálním profesionálním divadle Ha-Di v Brně. Působila jako pedagog dramatické výchovy ve waldorfské škole.
Bc.Anežka Hessová - absolventka herectví na VOŠ Michle, UJAK (scénická a mediální studia), věnuje se také tanci (roční stipendium Indie Dilí) a filmu.
Edita Lehocká - vystudovala Pedagogickou školu, věnuje se práci s dětmi (divadlo, tanec).
MgA. Johana Schmidtmajerová - absolventka Damu - obor herectví, věnuje se divadlu a filmu.

Kontakt: Ivana Hessová, tel.+420606952175, email:ivanahessova9@gmail.com